Cześć!
Nazywam się Adrian i uczę jak być świetnym szefem – Liderem dla własnego zespołu!
W branży IT pracuję blisko 20 lat, zaczynając od prac mocno technicznych. Aktualnie zajmuje stanowisko kierownicze wyższego szczebla w międzynarodowej organizacji, zarządzam zespołami z kilku krajów i bardzo lubię swoją pracę.
Ukończyłem studia MBA i mam liczne certyfikaty potwierdzające moją wiedzę np. PM, Cobit, ITIL v3, v4 Managing Professional, czy DevOps Leader.
Znajdziesz mnie też wśród wykładowców MBA IT na Akademii Leona Koźmińskiego oraz na studiach podyplomowych Politechniki Warszawskiej.
Nauczę Cię wszystkiego co potrafię, jeśli tylko chcesz 🙂
Nie jesteś sam/a
Aktualnie dzielę się swoją wiedzą ze społecznością IT i pomagam innym zdobyć umiejętności, które musiałem samemu i powoli rozwijać. Często osoby, które otrzymają rolę przewodzenia zespołowi czują się zagubione bądź nie wiedzą czego dokładnie się od nich oczekuje.
Inni dochodzą do ściany w ścieżce eksperckiej i zastanawiają się co robić dalej, albo czy poradzą sobie na ścieżce kierowniczej. Są też tacy, którzy nie rozumieją dlaczego nie dostali jeszcze awansu.
No i nie zapominajmy o tych, którzy przez lata wykształcili swój sposób zarządzania, ale chcą ułożyć tą wiedzę i poznać działąjące u innych praktyki. Im wszystkim pomagam co dnia. Pomogę i Tobie 🙂
IT to już nie tylko umiejętności techniczne. Ludzie z IT potrzebują też umiejętności miękkich, uniwersalnych czy biznesowych. Do tej pory nie było nikogo kto by to kompleksowo wyjaśnił i przeprowadził przez labirynt wątpliwości. Jeśli chcesz się rozwijać w tym kierunku, zostaw swojego emaila (lub napisz na kontakt @ szkolakierownikow.pl) i zacznijmy robić coś dobrego i trwałego.
Lubię podróżować i zwiedziłem ponad 30 krajów. Wydałem książkę dla podróżników. Jestem fanem latania i paralotniarstwa.
Lider nie pracuje dla siebie
Przywództwo to coś, co robimy dla innych, a nie dla samych siebie. Nie trzeba ograniczać się do życia zawodowego.
Prywatnie jestem mężem i ojcem 3 wspaniałych dzieci. Jestem też honorowym dawcą krwi i szpiku, więc mam tak jakby czwarte dziecko z krwi i kości 😉
Jeśli jeszcze nie jesteś dawcą to bardzo Cię zachęcam, zapisz się, to nic nie kosztuje, a uczucie uratowania komuś życia można chyba tylko porównać do narodzin własnego dziecka.
Wybierz swój wolontariat, żeby łatwiej pokazać, że dbasz o innych oraz wzmacniać Twoją integralność i autentyczność.
A jeszcze jedna ważna sprawa – PORAŻKI, WPADKI, F*CKUPY
Nie wkurza Cię czasem, jak w internecie wszyscy popisują się sukcesami?
Zależy mi na szczerości, więc dziele się z Tobą też moimi rzeczaczmi, które mi się nie udały:
- Nie dostałem się na studia dzienne na Politechnikę Warszawską, ani na UKSW – musiałem iść do pracy, żeby zarobić na studia prywatne i nie pójść do wojska (był wtedy obowiązkowy pobór tych co nie studiują).
- W pierwszej pracy na umowę zlecenie zarabiałem na początku ok 500zł, co nie wystarczało nawet na opłatę miesiąca studiów.
- Prawie zawaliłem pierwszy rok studiów – miałem 2 poprawki, a za podejście do poprawy musiałem zapłacić jak za miesiąc studiów każda (takie były przepisy, więc o wakacjach nie było mowy) – mimo tego wziąłem się w garść i ukończyłem studia inżynierskie ze średnią ponad 4.5 i otrzymywałem stypendium naukowe na ostatnim roku.
- Źle zainwestowałem pieniądze odkładane na ślub i straciliśmy z narzeczoną 10 tyś złotych.
- Innym razem pracując nocą pomyliłem się i skasowałem nie ten dysk z serwera co trzeba, utrata danych produkcyjnych i 3 dni naprawiania systemu. Więcej już nie popełniłem tego błędu.
- Dałem się namówić na polisę oszczędnościową, z której nie dało się wycofać bez strat przed ubiegiem 10 lat;
- Założyłem firmę, bo chciałem, żeby podróżnicy mogli z łatwością porozumiewać się na całym świecie – wydałem własny ilustrowany Globsłownik, który pozwalał nie tylko zadać pytanie ale i zrozumieć odpowiedź bez znajomości języka obcego – to był 2009. Nie znałem się na marketingu, wyprzedzałem nieco czasy. Bardziej niż zarobić chciałem dać tanio coś dobrego ludziom. Ktoś nawet sugerował, że przez mój słownik ludzie przestaną się uczyć języków, więc propaguje nieuctwo. Po 5 latach zamknąłem firmę ze stratą ponad 50 tyś zł. Sporo książek przekazałem za darmo fundacjom pomagającym głuchoniemym oraz wioskom dziecięcym. Popełniłem masę błędów i bardzo dużo się też nauczyłem.
- Z tytułem inżyniera informatyki i dobrą średnią spotkałem się z rektorem wydziału informatyki na Wojskowej Akademii Technicznej by kontynuować drogę do magistra. Dobrze się rozmawiało, pogratulował mi osiągnięć, ale zasady były nieugięte, tylko 20 miejsc – nie dostałem się. Miałem więc więcej czasu na pracę. Później okazało się, że studia nie są potrzebne ani do tego by mieć dobre zarobki, ani do najważniejszego – by być szczęśliwym w życiu 🙂
- W 2007 próbowałem zdać egzamin IELTS potwierdzający, że znam angielski na poziomie zaawansowanym (CAE). Nie udało się, zabrakło paru punktów. Nigdy więcej nie próbowałem. 10 lat później zacząłem zarządzać globalnym działem IT wspierającym m.in. egzaminy IELTS na całym świecie – bez żadnego certyfikatu z angielskiego, ale z praktyczną znajomościa tego języka.
- Pracując w jednej z firm na etacie dostałem naganę za „złe zachowanie” albo, moim zdaniem, „interpretację umowy”, która wiązała mnie z pracodawcą. Po roku wykreślono ją, chociaż niesmak pozostał.
- Przeszedłem płatne szkolenie z Management Consultingu, tak by dostać się do wielkiej trójki (BCG, McKinsey, Bain). Nie zaprosili mnie nawet na rozmowę.
- Forsowałem rozwiązania techniczne, które były obiektywnie dużo lepsze niż obecne systemy – ale doprowadziło to do antagonizmu. Dużo później zrozumiałem, że najważniejszy w zarządzaniu zmianą jest czynnik ludzki, trzeba chcieć słyszeć, a nie tylko słuchać, a rozwiązanie musi pasować do ludzi i kultury firmy.
- Gdy wysyłałem CV na wyższe stanowiska, rzadko zapraszano mnie na rozmowę – nie potrafiłem odpowiednio sprzedać swoich umiejętności.
- Kiedyś gdy byłem pewien awansu, okazało się, że konkurenci byli lepsi i moim szefem został człowiek, z którym się bardzo różniliśmy.
- …. i wiele innych, które sprawiły, że jestem dzisiaj dużo bardziej świadomy, dużo mądrzejszy i potrafię zrozumieć znacznie więcej.
Zobacz, że ta lista jest bardzo długa, chociaż niekompletna, ale to wszystko ukształtowało mnie i sprawiło, że dzisiaj jestem w stanie skutecznie ukierunkowywać na odpowiedni rozwój nie tylko siebie, ale przede wszystkim inne osoby. Żadna z tych rzeczy nie powstrzymała mnie przed świetnymi osiągnięciami, licznymi awansami, podróżami zagranicznymi – i Twoje porażki nie powinny powstrzymywać też Ciebie.
Dołącz do mnie, wpisując się na bezpłatny, edukacyjny i praktyczny Mailing Mentorski, a zobaczysz jak jeszcze bardziej możesz korzystać z mojej wiedzy i moich umiejętności
Publicznie, w mediach i internetach (linki):
- Podcast Porozmawiajmy o IT – Specjalista IT zostaje Managerem
- Podcast Chwila dla Admina – Droga Admina do Lidera
- Finał konkursu IT Manager of Tomorrow 2020
- Artykuł dla Magazynu ITWiz – Rozumienie biznesu, ryzyk dla całej organizacji jest ważniejsze od znajomości samego IT
- Podcast Na Zdrowie Organizacji – Jak awansować, rozwijać i wspierać nowych managerów?
- Udział w książce „Servant Leadership. Partnerskie przywództwo wspierające w polskich warunkach”
- Konferencja PMI Management 360
- InfoShare (największa technologiczna konferencja w europie środkowo-wschodniej)
- Introwertyka w IT droga do networkingu - kawa z Grzegorzem Turniakiem, najbardziej znanym Networkerem
- Podcast Draft Rozmowy - Ten o przywództwie w IT
- Wystąpienie dla Software Development Association Poland (SoDA)
- Konferencja Warszawskie Dni Informatyki
- Konferencja Beyond Code
- Konferencja 4Developers (wyróżnienie publiczności za najlepszy business & soft skills talk)
- Podcast Nerd Management - Networking w IT
Zaufali mi Ci, którzy chcą rezultatów, a nie obietnic
Sprawdż co na blogu:
VIII Edycja PRO LIDER IT – ZAPISZ SIĘ
Zapraszam dołącz do VIII Edycji P.R.O. Lider IT, a pozytywnie zaskoczysz się jak sprawnie możesz dołączyć do najlepszych Liderów IT 🙂 Każdą edycję wzbogacam o
Światła Przywództwa – Lights of Leadership
Czy można stworzyć recepturę, powtarzalny przepis na Tworzenie Liderów? Świetnych szefów, z którymi będzie się chciało pracować? To jedno z pytań, które nie dawało mi
Servant Leadership w IT – spotkanie online
Lubię mówić o przywództwie, ale jest ktoś kto ma więcej doświadczenia ode mnie i zawsze sprawia mi przyjemność słuchać gdy opowiada o nim Magdalena Kamińska,
Jak podejmować decyzje w grupie?
Jak często bierzesz udział w podejmowaniu decyzji, głosowaniu, gdzie wszyscy się ze sobą zgadzają?Tylko bez oszukiwania! Milczenie się nie liczy, ponieważ często takie decyzje oznaczają „wszystko mi