Co to są umiejętności twarde oraz miękkie (uniwersalne) i ich znaczenie dla Ciebie

W uproszczeniu, umiejętności twarde są konkretnym zawodem, to zdobyte lub wyuczone umiejętności stanowiące Twoje „CO„, o które można zapytać „Co robisz (zawodowo)?”, „Czym się zajmujesz?”. Np. koduję lub jestem programistą, a także żeglarzem, kierowcą, znam się na sztucznej inteligencji.
Da się je dość łatwo zmierzyć czy przetestować. Są konkretem, a chyba każdy lubi konkrety. Nikogo też nie trzeba przekonywać, że bez nich nic nie osiągnie w życiu zawodowym. Oczywiście, to że lubisz „robić w drewnie”, nie oznacza jeszcze, że masz umiejętności stolarskie czy rzeźbiarskie, ale łatwo to zweryfikować.

Natomiast umiejętności czy też kompetencje miękkie (soft skills) dla których lepszą nazwą są uniwersalne to jest „JAK to robisz”. Jak osiągasz cele, jak się uczysz, jak się dogadujesz z innymi, jak Cię widzą, jak planujesz przyszłość, jak ustawiasz priorytety?
Poprzez współpracę, szczerość, otwartość, dokładną analizę, skupianie się na celu itd. Ciężko je sprawdzić testem, bo to nie kwestia zero-jedynkowa. Każdy z nas potrafi przecież rozmawiać z innymi ludźmi, ale nie każdy robi to w ten sam sposób.

Nie zamykaj jeszcze strony, jeśli już myślisz „no i co z tego?„, spieszę z wyjaśnieniem dlaczego to powinno być dla Ciebie istotne, jeśli poważnie myślisz o swojej karierze.

Umiejętności miękkie brzmią tak błaho, mało istotnie, a swoją nazwę zawdzięczają….. to bez znaczenia skąd się to wzięło, prawda? Ważne, że stają się kluczowe. Nie przekonuję Cię tu do swojej opinii, nie muszę, jeśli szukasz faktów to zobacz, że pojawił się silny trend, poparty badaniami, pokazujący, że pracodawcy co raz częściej wybierają osoby z lepiej rozwiniętymi umiejętnościami uniwersalnymi.

Spójrz tylko tu:

Wikipedii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać
https://en.wikipedia.org/wiki/Soft_skills

„A study conducted by Harvard University noted that 80% of achievements in career are determined by soft skills and only 20% by hard skills.”(…) „over half a million people will be held back from job sectors by 2020 due to lack of soft skills”

Profesjonalny portal z poradami dla szukających pracy, oferujący szablony CV i porady dotyczące kariery
https://interviewme.pl/blog/umiejetnosci-miekkie-i-twarde

„Jeszcze niedawno umiejętności miękkie były uważane za “gorsze” i mniej istotne. Obecnie ten podział się zaciera, a pracodawcy często zwracają większą uwagę właśnie na ten rodzaj kompetencji. Dlaczego? Bardzo często łatwiej nauczyć pracownika umiejętności twardych niż inwestować w rozwój jego zdolności miękkich.”

Badanie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) wraz z Ernst & Young jak i Amerykańską Izbą Handlu
http://firma.sgh.waw.pl/pl/Documents/RKPK_raport_2012.pdf

„Warto zauważyć, że na liście najważniejszych kompetencji oczekiwanych od absolwentów [studentów] –TOP 10, znalazły się –poza znajomością języków obcych –kompetencje tzw. miękkie, tj. osobiste, interpersonalne i podstawowe zarządcze.(…) Na liście TOP 10 pożądanych kompetencji i kwalifikacji nie znalazła się tzw. wiedza „twarda” / zawodowa. (…) [Pracodawcy] zakładają przy tym, że zaawansowaną specyficzną wiedzę kierunkową przekażą absolwentom w pracy.”

Wywiad z prezesem i założycielem CodersLab p. Marcinem Tchórzewskim
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/kompetencje-miekkie-u-koderow-co-musi-umiec-programista/y2d0sgp

„Nie każdy, kto potrafi kodować, szybko znajdzie dobrze płatną pracę – bo programiści muszą mieć też tzw. kompetencje miękkie, o których w Polsce nadal nie mówi się wiele(…)”

Gazeta Rzeczpospolita
https://www.rp.pl/Kraj/190219704-Co-to-sa-kompetencje-miekkie-i-czy-maja-znaczenie-na-wspolczesnym-rynku-pracy.html

„(…)to nie środowisko odpowiada za naszą trudną sytuację w pracy, lecz umiejętności osobiste i interpersonalne

Specjalistyczny portal m.in. kadrowy
https://kadry.infor.pl/kadry/hrm/rekrutacja/2925359,Wzrost-znaczenia-kompetencji-miekkich-w-procesach-rekrutacyjnych.html

„Od dobrych kilku lat w procesach rekrutacyjnych do dużych firm można zaobserwować wzrost znaczenia oceny kompetencji miękkich (soft skills).”

Hej, ale dlaczego masz mi wierzyć? Popytaj wśród swoich szefów jak to jest z tymi umiejętnościami „miękkimi” i czy nadal można je ignorować.

Co robić? Jak żyć?

Dobra wiadomość: każdy, absolutnie każdy, kto chce i się zaangażuje, może rozwinąć dowolną umiejętność miękką. Wymaga to czasu, ale jest osiągnalne.

W internecie znajdziesz wiele list tych umiejętności, pogrupowanych w różne kategorie. Są one przytłaczające i jestem przekonany, że nie ma nikogo kto perfekcyjnie opanował je wszystkie. Na początek, wystarczy, żebyś miał(a) świadomość, że rynek zmienia się powoli i to jest świetny moment, żeby przyjrzeć się uważniej własnym umiejętnościom uniwersalnym. Wybierz jedną umiejętność na początek, którą chcesz rozwinąć i zacznij nad nią pracować już teraz. Raz rozwinięte komptenecje staną się dla Ciebie narzędziem do wielu zastosowań, bez względu na pracodawcę czy technologię i okażą się też przydatne w życiu osobistym.

A jeśli postanowisz, że chciałbyś rozwinąć umiejętności potrzebne do kierowania zespołem, np. do roli Team Leada, Scrum Mastera, Koordynatora czy Kierownika w IT – zapisz się na nasz newsletter i zacznij przygotowywać do tej roli już od dziś.

„Dziel się wiedzą, zdobywaj doświadczenie”

Udostępnij:

LinkedIn
Twitter
Facebook

Znajdziesz nas na:

Popularne wpisy

Interesujące?

Uzyskaj więcej i bądź na bieżąco!

Dołącz do społeczności Managerów, Kierowników, Team Leadów nastawionych na rozwijanie umiejętności i dzielenie się wiedzą!

Zobacz

Polecane wpisy

Jak podejmować decyzje w grupie?

Jak często bierzesz udział w podejmowaniu decyzji, głosowaniu, gdzie wszyscy się ze sobą zgadzają?Tylko bez oszukiwania! Milczenie się nie liczy, ponieważ często takie decyzje oznaczają „wszystko mi